Louisiana School hosts first in-person state Latin club convention since 2019 

Several alumni returned to assist with the event. Pictured: Aubrey Prewitt (’21), Gage Pinckley (’21), Tyler French (’21), and Bailey Saucier (’20). Not pictured: Casey Green (’05), Matthew Couvillion (’93), and Angela Couvillion (’93). 

In March, the Louisiana School for Math, Science, and the Arts (LSMSA) and NSU Scholars’ College hosted more than 130 student delegates from six schools throughout the state at the 71st annual Louisiana Junior Classical League (JCL) Convention in Natchitoches. 

“National convention is set on a college campus,” said Louisiana Foreign Language Teacher of the Year Leigh Grace Rouyer, who teaches at St. Joseph’s Academy in Baton Rouge. “Since LSMSA has that same feel, this was the perfect setting for our students to experience.” 

Organized by LSMSA Associate Lecturer of Latin Dr. Morris Tichenor, JCL’s first in-person convention since 2019 included competitions ranging from quiz bowl to races to chariot-building to tug-of-war. As a school, LSMSA placed first in:  

  • Catapult – entry by Nathan Vise (‘24) of Walker 
  • Certamen (Classics Quiz Bowl) Latin II – team: Isabella Le (‘22) of Lafayette; Garrett Parker (‘22) of Alexandria; Grayce Rhodes (’22) of Benton; Leah Swanstrom (‘22) of Natchitoches 
  • Local Publications – entry by Griffin McFarland (‘22) of Natchitoches 
  • Spirit – medium-sized delegation at Procession 

 All participating LSMSA students placed in at least one Academic, Creative Arts, Graphic Arts, and Olympika (athletic) event, according to their respective grade and/or Latin level: 

  • Anastasia Adams-Giron (’24) of Alexandria – Latin Grammar (1st Place); Latin Reading Comprehension (2nd Place); Graphic Arts: Jewelry (1st Place); Discus Throw (1st Place) 
  • Sofia Adams-Giron (’23) of Alexandria – Classical Mythology (4th place); Latin Derivatives (3rd Place); Latin Vocabulary (1st Place); Creative Arts: Latin Oratory (1st Place); Graphic Arts: Ink (1st Place); 100-yard Dash (4th place) 
  • Kaleb Bankston (’22) of Houma – Roman Life and Culture (2nd Place); Discus Throw (2nd Place); Marathon Race (3rd Place); Individual Olympika Sweepstakes (5th Place Overall) 
  • Frannie Barrier (’24) of Haughton – Latin Reading Comprehension (5th Place); Creative Arts: English Oratory (1st Place); 100-yard Dash (2nd Place); Obstacle Course (2nd Place); Individual Olympika Sweepstakes (6th Place Overall) 
  • Deuce Bezue (’23) of Hammond – Marathon Race (1st Place) 
  • Layla Burton (’24) of Slidell – Academic Decathlon (4th Place); Classical Literature (5th Place); Roman History (4th Place); Broad Jump (3rd Place) 
  • Cohl Cliburn (’24) of Lafayette – Graphic Arts: Game (1st Place) 
  • Cameron Crooks (’22) of Denham Springs – Ancient Geography (5th Place); Classical Art (1st Place); Classical Mythology (4th Place); Roman History (4th Place) 
  • Brianna Gahagan (’22) of Springhill – Creative Arts: Modern Myth (3rd Place); Creative Arts: Sight Latin Reading (3rd Place); Individual Creative Arts Sweepstakes (5th Place Overall) 
  • Leighanna Kain (’23) of Bossier City – Classical Literature (5th Place); Classical Mythology (1st Place); Latin Derivatives (4th Place); Mottoes and Abbreviations (2nd Place); Roman Life and Culture (2nd Place); Creative Arts: Costume – Pairs (1st Place); Individual Academic Sweepstakes (9th Place Overall) 
  • Alex Kurtz (’22) of Chalmette – Latin Vocabulary (5th Place); Graphic Arts: Acrylic (2nd Place); Graphic Arts: Handmade Doll (1st Place); Graphic Arts: Ink (2nd Place); Graphic Arts: Pencil (4th Place); Graphic Arts: Sculpture (4th Place); Graphic Arts: Watercolor (1st Place); Individual Graphic Arts Sweepstakes (4th Place Overall) 
  • Isabella Le (‘22) of Lafayette – Academic Decathlon (4th Place); Ancient Geography (2nd Place); Classical Art (1st Place); Classical Literature (3rd Place); Greek Pentathlon (1st Place); Latin Grammar (4th Place); Latin Vocabulary (1st Place); Creative Arts: Latin Oratory (2nd Place); Graphic Arts: Chart (3rd Place); Marathon Race (4th Place); Obstacle Course (1st Place); Individual Academic Sweepstakes (2nd Place Overall); Individual Olympika Sweepstakes (5th Place Overall); Individual Overall Sweepstakes (4th Place Overall) 
  • Kate Long (’23) of Alexandria – Academic Decathlon (4th Place): Ancient Geography (3rd Place); Latin Derivatives (4th Place); Latin Grammar (2nd Place); Latin Reading Comprehension (1st Place); Latin Vocabulary (3rd Place); Roman History (3rd Place); Roman Life and Culture (5th Place); Broad Jump (1st Place); Obstacle Course (3rd Place); Individual Academic Sweepstakes (4th Place Overall); Individual Olympika Sweepstakes (4th Place Overall) 
  • Olivia Louque (’24) of Paulina – Classical Literature (3rd Place); Latin Derivatives (3rd Place); Roman Life and Culture (4th Place) 
  • Griffin McFarland (’22) of Natchitoches – Ancient Geography (3rd Place); Greek Pentathlon (3rd Place); Roman Life and Culture (3rd Place); Creative Arts: Costume – Pairs (2nd Place); Graphic Arts: Map (3rd Place) 
  • Garrett Parker (’22) of Alexandria – Classical Art (3rd Place); Classical Mythology (2nd Place); Latin Derivatives (5th Place); Mottoes and Abbreviations (1st Place); Creative Arts: Costume – Pairs (1st Place); Discus Throw (5th Place) 
  • Dakoda Rapinchuk (’24) of Saint Martinville – Creative Arts: Sight Latin Reading (2nd Place); Graphic Arts: Impromptu Art (2nd Place); 100-yard Dash (5th Place); Broad Jump (3rd Place); Discus Throw (2nd Place); Individual Olympika Sweepstakes (4th Place Overall) 
  • Grayce Rhodes (’22) of Benton – Latin Derivatives (1st Place); Latin Vocabulary (3rd Place); Mottoes and Abbreviations (4th Place); Creative Arts: Essay Contest (1st Place) 
  • Anna Scales (’24) of Bossier City – Creative Arts: Essay Contest (4th Place) 
  • Mark Stanton (’23) of Elton – Mottoes and Abbreviations (1st Place); Graphic Arts: Handmade Doll (2nd Place); Graphic Arts: Pencil (3rd Place) 
  • Leah Swanstrom (’22) of Natchitoches – Academic Decathlon (2nd Place); Classical Art (2nd Place); Greek Pentathlon (4th Place); Roman History (1st Place); Creative Arts: Costume – Pairs (2nd Place); Graphic Arts: Illustrated Quotation (4th Place); Graphic Arts: Pottery (2nd Place); Graphic Arts: Sculpture (2nd Place); 100-yard Dash (3rd Place); Individual Academic Sweepstakes (10th Place Overall); Individual Graphic Arts Sweepstakes (9th Place Overall); Individual Overall Sweepstakes (10th Place Overall) 
  • Nathan Vise (‘24) of Walker – Creative Arts: Sight Latin Reading (3rd Place); Discus Throw (3rd Place); Marathon Race (2nd Place); Individual Olympika Sweepstakes (5th Place Overall) 
  • Victoria Wootan (’23) of Roseland – Classical Mythology (5th Place) 
  • Sunny Yusufji (’22) of Shreveport – Latin Grammar (2nd Place); Creative Arts: Sight Latin Reading (1st Place) 

“JCL was one of my favorite parts of my LSMSA experience, and it felt great to give back to the club that did so much for me,” reflected Aubrey Prewitt (‘21) of Rayville, who joined several other LSMSA alum in returning to assist with judging contests, grading exams, and other conference details.


To report an issue or typo with this article – CLICK HERE