Lane, Larkins, Mutel, Steels headline 79 NSU Athletics grads

NCAA Indoor women’s long jump champion Jasmyn Steels, Southland Conference men’s basketball Defensive Player of the Year Ishmael Lane, two-time All-America sprinter Micah Larkins, and 2018 Southland Conference Women’s Tennis Player of the Year Polina Mutel headlined an accomplished group of 79 Northwestern State Athletics graduates Friday.

During morning and afternoon commencement exercises in Prather Coliseum, 59 Demon and Lady Demon student-athletes received diplomas while 20 members of the athletic staff also earned undergraduate or graduate degrees.

One was awarded posthumously. Six-time Southland Conference track champion Daeshon Gordon, twice an honorable mention All-American for NSU, died suddenly last October. Her father and twin brother, Deron and Deron Gordon Jr., traveled from Miami to receive the diploma from NSU president Dr. Chris Maggio.

Among the athletic graduates, 19 achieved the university’s highest academic honors by graduating with a cumulative undergraduate grade point average of 3.5 or more on a 4.0 scale.

There were five earning summa cum laude honors for a GPA between 3.9 and 4.0: Lady Demon long and triple jumper Tyra Duma of the track and field team, football player Corban James, Demon basketball’s Colby Koontz, cross country and distance runner Sarah Lewis of the Lady Demon track and field program, and Madison Rowland, a student worker in the athletic administrative area. Koontz had a perfect 4.0.

Seven graduated magna cum laude (GPA between 3.75-3.89). Achieving that distinction were Mutel, Katelyn Boles, a former softball player; Lady Demon volleyball standouts Madeline Drake and Reagan Rogers, Lady Demon soccer star April Trowbridge and her former teammate, Karoline Guidry, and Reagan Escude, a student worker in the athletic administration.

Another seven received cum laude (GPA between 3.50-3.69) distinction: Steels, Lady Demon basketball’s Leah Barnes, former Demon baseball player Jason Ortiz, NSU junior varsity basketball players Tanner Lee and Marvette Williams, Demon football safety Ryan Reed, and Victoria Harris of the volleyball team.

Among the 62 who received undergraduate degrees, 39 had grade point averages of 3.0 or better.

Former Lady Demon softball assistant coach Amy Hooks, who just finished her first year as head coach as head coach at Lamar, earned her master’s degree in sport administration with a perfect 4.0.

Joining Hooks among the 17 who received master’s degrees Friday were Lady Demon basketball point guard Sami Thomas, who overcame a severe knee injury while claiming her bachelor’s degree with honors, then picked up the master’s in sport administration while completing her playing career this past season.

Along with Lane, Larkins, Mutel and Steels, Friday’s NSU Athletics graduation class included several highly-decorated competitors.

Baseball players Nathan Jones, J.P. Lagreco and Reed Michel were part of the 2018 squad that won NSU’s first Southland Conference Tournament championship and third-ever NCAA Regional victory, a 9-0 domination of San Diego State. Jones and Lagreco are key figures on the 2019 squad that hopes to defend the Southland Tournament crown.

Jones ranks in the Demons’ top five in three career categories, including strikeouts. Lagreco was the inaugural Southland Tournament Home Run Derby champion last May.

Volleyball’s Rogers was first-team All-Southland Conference, All-Louisiana and Academic All-Southland. Drake was honorable mention All-Southland.

Brown just finished her Lady Demon softball career sixth at NSU in career wins (47). She was the 2015 Southland Conference Pitcher of the Year and earned All-South Region and All-Louisiana honors as a freshman before suffering a knee injury as a sophomore, returning to pitch at a high level later in her career.

Trowbridge is regarded as one of the decade’s best Lady Demon soccer performers. She was the 2016 Southland Newcomer of the Year and earned 2018 All-Southland and All-Louisiana honors. Her 13 goals and 33 points as a senior rank second in school history for a single season.

Among 23 graduates from the track and field program, six accounted for 20 Southland Conference gold medals and 17 more silver or bronze medals at conference championships. Steels has eight top three finishes — three at last week’s Southland Outdoors — and will compete for NSU as a graduate student next spring.

Larkins won six conference championships as a sprinter and collected 10 Southland medals. Lady Demon sprinter Tamara Style won four golds and was the 2017 Southland Women’s Track and Field Newcomer of the Year. Kelsey Frank won Southland titles in the women’s javelin as a junior and senior. Tremayne Flagler and JaCorious Jeter each won Southland crowns in last week’s conference meet.

Frank, Gordon, Larkins, Steels and Style all hold school records.

As a highlight of the afternoon commencement exercises, football student equipment manager Cody Germany and his father, Greg, each received business administration degrees.

State commissioner of administration Jay Dardenne was the graduation speaker at both ceremonies.

Spring 2019 Athletic Graduation List (79)

Baseball (4)

1. Nathan Jones: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration; Honors: Honor Roll

2. Joseph P. Lagreco: Bachelor of General Studies; College: Arts and Sciences; Major: General Studies; Concentration: Social Science; Minor: Social Science

3. Reed Michel: Bachelor of General Studies; College: Arts and Sciences; Major: General Studies; Concentration: Computer and Natural Science; Minor: Biology; Honors: Honor Roll

4. Jason Ortiz (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Secondary Education and Teaching; Concentration: Social Studies Education; Honors; Cum Laude

Men’s Basketball (6)

1. Colby Koontz: Bachelor of Science; College: Arts and Sciences; Major: Biology; Concentration: Biomedical; Minor: Chemistry; Honors: Summa Cum Laude (Perfect 4.0 GPA!)

2. Ishmael Lane: Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: Communication; Concentration: Broadcast & Digital Media Production; Minor: P.E., Sport and Leisure Management; Honors: Honor Roll

3. William Tanner Lee (Junior Varsity): Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Exercise Science; Concentration: Pre-Physical Therapy; Honors: Cum Laude

4. Malik Metoyer: Bachelor of General Studies; College: Arts and Sciences; Major: General Studies; Concentration: Arts and Communications; Minor: Social Science

5. Hogan Nealy (Junior Varsity): Bachelor of General Studies; College: Arts and Sciences; Major: General Studies; Concentration: Social Science; Minor: P.E., Sport and Leisure Management; Honors: Honor Roll

6. Marvette Williams (Junior Varsity): Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: Criminal Justice; Honors: Cum Laude

Women’s Basketball (4)

1. Shawntell Alfred (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Computer Information Systems; Concentration: Networking & System Management

2. Leah Barnes: Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Psychology; Honors: Cum Laude

3. Samantha (Gabby) Bell: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration; Concentration: Management; Honors: Honor Roll

4. Samantha (Sami) Thomas: Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

Football (11)

1. Brice Borgeson Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration; Honors: Honor Roll

2. Marquisian Chapman: Bachelor of General Studies; College: Arts and Sciences; Major: General Studies; Concentration: Social Science; Minor: Social Science

3. Clay Holgorsen: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration; Minor: Social Science

4. Corban James: Bachelor of Science; College: Arts and Sciences; Major: Biology; Concentration: Biomedical; Honors: Summa Cum Laude

5. Zak Krolczyk: Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: Communication; Concentration: Strategic Communication; Minor: Business Administration

6. William Mafi (former student-athlete): Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: History

7. Kalen Meggs: Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: History; Minor: Social Science; Honors: Honor Roll

8. Parker Pastorello: Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Exercise Science; Honors: Honor Roll

9. Ryan Reed: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Industrial Engineering Technology; Honors: Cum Laude

10. Jalon Sangster: Bachelor of General Studies; College: Arts and Sciences; Major: General Studies; Concentration: Social Science; Minor: Social Science

11. Jared West: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration

Soccer (4)

1. Karoline Guidry (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Arts and Sciences; Major: Biology; Concentration: Biomedical; Minor: Chemistry; Honors: Magna Cum Laude

2. Jacqueline Manza: Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Psychology; Minor: Business Administration; Honors: Honor Roll

3. Ysmina Smith: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration; Honors: Honor Roll

4. April Trowbridge: Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Psychology; Honors: Magna Cum Laude

Softball (3)

1. Katelyn Boles (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Arts and Sciences; Major: Mathematics; Honors: Magna Cum Laude

2. Mikayla Brown: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration; Minor: Computer Information Systems

3. Jordan Rains (Former SA): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration (Perfect 4.0 GPA!)

Tennis (1)

1. Polina Mutel: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration; Honors: Magna Cum Laude

Men’s Track (10)

1. Darryl Anderson (former student-athlete): Bachelor of Fine Arts; College: Arts and Sciences; Major: Fine and Graphic Arts; Concentration: Graphic Communications; Honors: Honor Roll

2. Robert Carrier (former student-athlete): Bachelor of General Studies; College: Arts and Sciences; Major: General Studies; Concentration: Social Science; Minor: History

3. Jacob Dahlhoff (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Exercise Science; Honors: Honor Roll

4. Landon Dore: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Electronics Engineering Technology; Concentration: Electronics; Honors: Honor Roll

5. Tremayne Flagler: Bachelor of General Studies; College: Arts and Sciences; Major: General Studies; Concentration: Social Science; Minor: Social Science

6. JaCorious Jeter: Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: Communication; Concentration: Broadcast & Digital Media Production; Minor: Social Science

7. Terrance Johnson: Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: Communication; Concentration: Strategic Communication; Minor: P.E., Sport and Leisure Management

8. Micah Larkins: Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Exercise Science

9. Jarrot Remo (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration

10. Anthony Renteria (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Arts and Sciences; Major: Theatre; Concentration: Performance/Directing; Minor: Communication; Honors: Honor Roll

Women’s Track (13)

1. Dominitra Charles (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Arts and Sciences; Major: Biology; Concentration: Biomedical

2. Jessica Coleman (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Arts and Sciences; Major: Biology; Concentration: Biomedical; Honors: Honor Roll

3. Tyra Duma: Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Exercise Science; Honors: Summa Cum Laude

4. Kelsey Frank: Bachelor of Social Work; College: Education & Human Development; Major: Social Work; Honors: Honor Roll

5. Jasmine Frazier (former student-athlete): Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: Communication; Concentration: Strategic Communication; Minors: Business Administration & Photography

6. Ona Giles: Bachelor of General Studies; College: Arts and Sciences; Major: General Studies; Concentration: Social Science; Minor: Social Science

7. Daeshon Gordon (former student-athlete): Associate Degree in General Studies (Posthumous Degree).

8. Erin Knox (former student-athlete): Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Accounting

9. Sarah Lewis: Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Exercise Science; Honors: Summa Cum Laude

10. Jasmyn Steels: Bachelor of Science; College: Education & Human Development; Major: Psychology; Concentration: Industrial Organization Behavior; Honors: Cum Laude

11. Tamara Style (former student-athlete): Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: Communication; Concentration: Strategic Communication; Minor: P.E., Sport and Leisure Management

12. Sabrina Thiels: Bachelor of Science; College: Arts and Sciences; Major: Biology; Concentration: Natural Science; Honors: Honor Roll

13. Summer Thomas: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Hospitality, Management and Tourism; Concentration: Hospitality Services; Minor: Social Science

Volleyball (3)

1. Madeline Drake: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Hospitality, Management and Tourism; Concentration: Hospitality Services; Minor: Business Administration; Honors: Magna Cum Laude

2. Victoria Harris: Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration; Honors: Cum Laude

3. Reagan Rogers (Also Intern/Ath. Administration): Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Hospitality, Management and Tourism; Concentration: Hospitality Services; Minor: Business Administration; Honors: Magna Cum Laude

Administration (20)

1. Laci Bruno (Student Manager/Women’s Basketball): Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Computer Information Systems; Concentration: Web Development; Honors: Honor Roll

2. Alexsis Cable (Former Asst. Coach/Soccer): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

3. Nicholas Campbell (Former GA/Football): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

4. Major Deacon (Former Graduate Manager/Men’s Basketball): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

5. Anastasia (Stacey) DiFrancesco (Asst. Coach/Volleyball (also former SA)): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

6. Reagan Escude (Student Worker/Ath. Administration): Bachelor of Arts; College: Arts and Sciences; Major: Communication; Concentration: Broadcast & Digital Media Productions; Minor: Business Administration; Honors: Magna Cum Laude

7. Jackie Fritz (Former GA/Sports Medicine): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Health Promotion

8. Patrick Garie (Former GA/Facilities): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

9. Cody Germany (Student Manager/Equipment Room): Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Business Administration; Honors: Honor Roll

10. Spencer Goodwin (Graduate Manager/Baseball (also former SA)): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

11. Amy Hooks (Former Asst. Coach/Softball): Master of Arts; College: Education & Human Development; Major: Student Affairs in Higher Education (Perfect 4.0 GPA!)

12. Tristan Joynes (Asst. Coach/Track and Field): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

13. Stephen Kim (GA/Sports Medicine): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Health Promotion

14. Aaron Patrick (Graduate Manager/Men’s Basketball): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

15. Madison Rowland (Student Worker/Ath. Administration): Bachelor of Science; College: Arts and Sciences; Major: Biology; Concentration: Biomedical; Honors: Summa Cum Laude

16. Zachary (Zach) Sparks (Former Graduate Asst./Marketing): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration

17. Kayla Velasquez (Former GA/Academic Services): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sports Administration

18. Sarah Kay Whitehead (Intern/Ath. Administration): Bachelor of Science; College: Business and Technology; Major: Hospitality, Management and Tourism; Concentration: Travel & Tourism; Minor: Child & Family Studies; Honors: Honor Roll

19. Taylor Wilkes (GA/Sports Medicine): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Health Promotion

20. Kelly Wright (GA/Sports Medicine): Master of Science; College: Education & Human Development; Major: Health and Human Performance; Concentration: Sport Administration